NAVĚKY A NAVŽDY - Recipe for 30s

NAVĚKY A NAVŽDY

čtvrtek, dubna 13, 2017


Stála jsem u okna a přes závěsy pozorovala oblohu. Bylo šero a začínalo sněžit. V dubnu. Normálně by mě to trápilo, ale moje myšlenky lítaly úplně někde jinde. Upoutalo mě hýření na zemi. Pořád přijížděla nová auta, ze kterých vystupovaly známé tváře. Srdce mi bušilo jak o závod a na chvilku se mi zamotala hlava. Chytla jsem se za břicho a snažila se zhluboka dýchat.
"Jsi v pořádku?" Ozvalo se mi za zády a já nepatrně přikývla. Lucie, seber se! Okřikla jsem sama sebe, narovnala se a nasadila úsměv. Velmi těžce jsem snášela všechnu tu pozornost, já, největší trémistka ze všech. Taky jsem si plně uvědomovala důležitost situace a tíhu odpovědnosti, že je to na celý život. 
"Co když cestou zakopnu?" Špitla jsem směrem k Romči (mojí družičce). 
"A proč bys zakopávala?" Zasmála se.
Vyhrnula jsem šaty nad kotníky a demonstrovala, jak jsou mi velké boty, že se mi v nich hýbe noha. V tom jsem za dvěřmi uslyšela hrát hudbu.
Knedlík v krku mi narostl na velikost bochníku, ale moje srdce narostlo s ním. Cítila jsem neviditelné lano, které se začalo utahovat směrem ven, z místnosti. Netrpělivě jsem si stoupla ke dvěřím a čekala, když do pokoje vešel můj kmotr, aby mě odvedl k oltáři. Nastavil paži jako pravý gentleman a povzbudivě se na mě usmál. Oba jsme čekali na počáteční tóny Hallelujah. 
A pak si pamatuji už jenom ústřižky. Kráčím a klepou se mi kolena. Brní mi strašně ruka a přísahám, že mě na chvilku napadlo, že právě prožívám infarkt. První pohled do Emilových očí. Ledabylé rozloučení u oltáře s kmotrem, kterému jsem nedala ani pusu. "Moc ti to sluší" zašeptáno do ucha těsně před obřadem. Naše rozhodné ano. Strašná rána do ticha, když něco někomu upadlo. My dva si nasazujeme prstýnky, líbáme se a připíjíme sklenkou sektu.
Jsem manželka!


V pátek uběhlo přesně 5 let od jednoho z nejkrásnějších dní mého života (jsou přesně 3- uhodnete zbylé dva? :-) ). Za tu dobu se stalo tolik věcí- krásných, těžkých, důležitých, úsměvných,... A všechny nás poznamenaly, všechny k nečemu byly a posunuly nás dál. Formovaly náš vztah, naše osobnosti se vyvíjely a změnily. A nejvíc nás změnily děti. Jako každé rodině dodají to správné koření :-)

Co předtím nebylo důležité, je teď skoro nemožné (jako třeba víkend osamotě? :-) )
Co předtím bylo důležité, teď skoro nedává smysl (jako třeba celovíkendová párty)
Co předtím platilo, teď neexistuje (jako třeba můj muž jezdící domů v 5 hodin odpoledne)
Co předtím neplatilo, je teď zákonem (jako třeba nedělní společná snídaně)


Jsem šťastná? Jsem. Miluji ho i po 9 letech a nedokážu si představit, že by nebyl mým manželem. Není dokonalý, má hromadu chyb, ale já jsem na tom úplně stejně, ne- li hůř. A je takovým malým zázrakem, najít si tu druhou půlku, která Vás bere, akceptuje a miluje přesně takové, jaké jste. I po ránu, kdy se sama bojím podívat do zrcadla. I v průběhu PMS, kdy bych si nejraději občas nafackovala já sama. I po měsících nemocí u nás doma, kdy člověk lítá kolem dětí a nemá čas sám na sebe, tak se mu lepí mastné vlasy na tvář. Dokonce i v momentech, kdy nastupuje moje období nespokojenosti a výčitek- drží, poslouchá a občas dokonce i koupí kytku. A taková kytka bez důvodu, je prostě vždy nejkrásnějším dárkem :-)


Miluji náš život v té formě, v jaké je teď. I když je místy ukrutně těžký a vyzývá mě, abych si šáhla až na samé dno. Ale pokud nespadnete tak hluboko, nedokážete pak zvednou hlavu a vidět modrou oblohu a svítící slunce :-)


Dnes večer jdeme po hrozně dlouhé době na rande, oslavit výročí- i když s týdenním zpožděním. Ale moc se těším, konečně budeme mít pro sebe alespoň 2 hodiny klidu, kdy si budeme moci říct novinky, to, jak se máme rádi, dát si pusu, dívat se v tichosti jeden druhému do očí a být si duševně zase blízcí.

Vzpomínáte rádi na svoji svatbu? Já kdybych mohla, dám si repete :-)


*photo by: Zuzana Scharf
*video by: Horejsovi.com

You Might Also Like

8 komentářů

 1. Krásné fotky a milý článek. Vdaná nejsem, ale žiju s otcem svých (brzy dvou) dětí už celých 12let. Výročí budeme mít úplně vtipně 1.května, takže to je vždycky jako by celý svět slavil s námi, všichni se tulí a líbají pod třešněma, když mi slavíme svůj den ,) :D a je to jak píšeš. Co nebylo dané, je teď zákonem a co se zdálo důležité, je prakticky k smíchu. A to je hrozně pěkná změna ,) Tak vám přeju, mějte se rádi a buďte i dál šťastní!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc :-) Také přeji jenom ty nejkrásnější léta a hodně lásky. Občas je to potřeba :-*

   Vymazat
 2. Luci, krásný článek ♥ My letos taky slavíme 5.výročí :-) Jak se říká, v dobrém i ve zlém ♥ To je na tom to hezký, že se o sebe dokážeme opřít i v dobách, kdy není úplně nejlíp..Ať Vám to takhle hezky šlape i dále ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jéé Lucinko, já si blbá všimla komentář až teď :-D děkuji moc!

   Vymazat
 3. Nádherné video!! Trochu mě mrzí, že z našeho dnu s mužem video nemáme, ale máme krásné fotky a už to bylo náročné, protože jsme se brali s tříměsíčním miminem. A taky ten den považuji za jeden z nejkrásnějších v životě... Repete by bylo fajn, ale to by vlastně zrušilo tu ideu výjimečnosti a neopakovatelnosti :-) S těmi vlasy jsi úplně jiná, ale taky moc hezká. A ten nápad s barevnými balonky, to je teda úplná bomba!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! No my původně video také nechtěli, ale nějak se přihodilo :-) A jsme rádi. Máš pravdu, už by to tak vyjímečné nebylo, ale stejně... Zopákla bych si to, tolik euforie :-)

   Vymazat
 4. Když jsem viděla fotku na instagramu, hned jsem si říkala, že je určitě od Zuzany Scharf:o) A měla jsem pravdu:o) Nás fotila taky (akorát před skoro 7 lety).
  Tak krásné výročí a ať je těch společných let ještě aspoň 50!:o)

  OdpovědětVymazat
 5. Konečně jsem se dostala k tomu si přečíst článek a je moc krásný :-) já jsem bohužel zažila to co jsem nikdy zažít nechtěla a to je rozvod,svatbu jsem ale měli krásnou.
  Nyní žiju s přítelem a máme spolu už půl roční Laurinku. Jsme spolu již pět let a se svatbou nespěcháme, ale vím že až to jednou nastane, tak to bude opět krásné, ale doufám a pevně tomu věřím, že už navždy.
  Jinak přeji spoustu dalších krásných let a společných chvil. ;-)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za Váš milý vzkaz :-)